Efficient to znaczy wydajnie i tak powinieneś się uczyć… czyli jak? Poradnik część 1.

Wiecie co to znaczy waste time? Tracenie czasu… jesteś w tym ekspertem?

W ostatnim wpisie zastanawialiśmy się nad quantity i quality, czyli ilością i jakością lekcji języka. Dziś zaczynam serię wpisów o tym, jak osiągnąć efekt jeśli uczysz się języka. Efekty i rezultaty – to one dodają nam skrzydeł i motywacji do dalszych działań. Chcę, żebyś zobaczył efekty nauki już po 4 tygodniach! Podczas tych 4 tygodni dostaniesz ode mnie 4 kawałki układanki które wpłyną na twoją płynność językową.

To co zabieramy się do pracy?

Efficient według słownika Oxford to: (of a system or machine) achieving maximum productivity with minimum wasted effort or expense.

Spontaniczne-pytania-be-brave-angielski-languages.jpgNaszym celem jest więc niemarnowanie naszego wysiłku!

I tutaj muszę cię zaskoczyć. Pewnie kojarzysz język z ćwiczeniami, powtórkami i książkami do gramatyki. A czy wiesz, że nauka języków to przede wszystkim nastawienie! O tym będzie dziś, czyli jak zmienić nasze negatywne i counterproductive (przynoszący efekt przeciwny do zamierzonego) nastawienie.

Gdy zaczęłam o tym czytać, to sama pomyślałam ‘eh głupoty’, przecież siedzę i zakuwam słówka, muszą mi one zostać w głowie! Niestety, jeśli twoje nastawienie do języka i umiejętności językowych to np. ‘języki nie są dla mnie’ albo ‘dlaczego oni każą mi się tego uczyć’ jesteś na granicy tracenia swojego czasu! Mówię poważnie, nastawienie ma znaczenie!

Zasada 1. Twoje nastawienie ma znaczenie!

Bardzo wiele badań (np. Carol Dweck) mówi o tym, jak to, w jaki sposób myślimy, wpływa na efekty naszych działań! Nasz mózg jest napędzany przez nasze emocje (serdecznie polecam film „W głowie się nie mieści”, który bardzo prosto to wyjaśnia!) Jedną z dominujących emocji może być strach. Boimy się np. wtedy kiedy mamy za mało informacji na jakiś temat lub informacje, które mamy są wyolbrzymione i nieprawdziwe! Tak często dzieje się w nauce języka!

Wiesz przecież, że w angielskim jest AŻ 16 czasów! Tak, książki z gramatyki i panie anglistki w gimnazjach i liceach dbają o to, by dać nam tę informację. Prawdą jest jednak to, że w 80% twojej wypowiedzi będziesz używał 20% tych czasów, czyli max. 4! To jest zasada Pareto!

Spontaniczne-pytania-be-brave-angielski-nawyki

Przygotuj się psychicznie! Sportowcy to robią, dlaczego nie potraktować nauki języka jak sportu, albo przynajmniej hobby! Nastawienie ma ogromne znaczenia dla osiągania wyników w sporcie. Nastawienie ma też ogromne znaczenie w nauce języka!
Zadanie na dziś to: Zapytaj siebie, czy wierzysz w te 4 fakty o nauce języków i jakie jest twoje nastawienie!

 

  • Wielojęzyczność to fakt!

Jest wielu ludzi, którzy naturalnie posługują się dwoma lub kilkoma językami – to nie jest żadna super moc!

stokrotka
Stokrotka = gynsi pympek

Wielu uczniów myśli, że aby być dwujęzycznym, trzeba być geniuszem! Tak naprawdę ponad połowa ludzi na świecie mówi przynajmniej w dwóch językach! W większości są to regionalne dialekty, co nie zmienia fakty, że są to zupełnie odmienne słowa czy struktury gramatyczne. Ja sama pochodzę ze Śląska, wprawdzie nie mówię płynnie, ale wiem np. co to gynsi pympek 🙂
Co więcej, nasze mózgi są zaprojektowane do ciągłej nauki, dlatego nieważne czy masz lat 6 czy 60 – cały czas poznajemy nowe rzeczy i dodajemy je do tych już znanych! [dobra technika do wykorzystania przy nauce języków!]

  • Cel to słowo klucz!

Spontaniczne-pytania-be-brave-angielski-heartJedną z charakterystycznych cech celu jest to, że jest on dla nas ważny, czyli mamy z nim związek emocjonalny. Ludzie posługują się dwoma typami pamięci. Pamięć krótkoterminowa daje nam możliwość przechowywanie ograniczonej ilości informacji. Pamięć długoterminowa nie ma ograniczeń. Aby informacja dostała się do pamięci długoterminowej musi być związana z jakimś celem – musi mieć dla nas znaczenie czy to logiczne czy emocjonalne!
O tym najczęściej zapominają nauczyciele próbujący wtłoczyć nam do głowy informacji oraz my sami zakuwając do testów! Jeśli nie wiesz „po co” wkładasz tę informację do swojej głowy, pamięć długotrwała nie da ci dostępu, czyli słynne zakuć, zdać, zapomnieć!
Dlatego wszystkie metody totalnego zanurzenie językowego, czyli np. wyjazdy językowe sprawdzają się tak dobrze, wiemy „po co” potrzebne nam są te słówka np. żeby kupić chleb w piekarni, zapytać o drogę! Gdy cel jest jasny (klucz) pamięć długotrwała stoi przed nami otworem!

A Ty, dlaczego uczysz się języka? – Why do you learn a language?

• Język nie jest czymś, czego można się nauczyć i już! Język jest procesem!

Cały czas powstają nowe słówka, zmieniają się nasze zainteresowania, chcemy rozmawiać o innych rzeczach. Nie mów nigdy: „Kiedy nauczę się języka to…”, języka nie da się nauczyć! Można się go uczyć, poznawać nowe słowa, mówić ciekawiej! Nie ma określonej liczy słów, po osiągnięciu której możesz spalić wszystkie książki językowe! Do dlatego ja chodzę np. do klubu mówców Toastamsters, mimo że jestem nauczycielem z 10-letnim stażem!
Założenie, że kiedyś uda ci się skończyć te puzzle czasów oraz słówek i powstanie perfekcyjny produkt w postaci twojej płynności językowej jest bardzo ograniczające. Nie zbieraj kawałków układanki, ale wprowadź je w ruch i zacznij używać! Zacznij mówić, bo perfekcji nigdy nie osiągniesz. Native speakers, w tym my Polacy również, popełniają błędy i to jest OK!

  • Native speakers nie zwracają uwagi na błędy!

Rozmawiałeś kiedyś z kimś, kto uczył się języka polskiego? Myślisz, że słuchałbyś go tylko po to, aby poprawiać jego błędy? Na pewno nie! Istnieje coś takiego jak foreign language anxiety, czyli strach przed mówieniem w obcym języku. Jest on spowodowany tym, że wmawiamy sobie, że nikt nas nie zrozumie, że nasze błędy uniemożliwią komunikację! Wmawiamy to sobie nawet wtedy, kiedy nasz język jest na poziomie swobodnej komunikacji! Wyolbrzymiamy!

Język jest narzędziem komunikacji, każdy kto rozmawia z ludźmi (jesteś w tej grupie?) wie, że komunikacja bywa trudna nawet w ojczystym języku, dlatego nasze mądre mózgi radzą sobie doskonale z błędami w komunikacji, rozumiemy nawet zniekształcone informacje!

Spontaniczne-pytania-brave-angielski-happiness.jpg
Szczęście też zależy od nastawienia!

Nieefektywne nastawienie to zasypywanie się myślami, że to wszystko trzeba zapamiętać oraz dążenie do 100% perfekcji. Nieefektywne nastawienie to marnowanie czasu na myślenie o niepopełnianiu błędów!

Przeczytaj, proszę, 4 fakty językowe jeszcze raz! Co o nich myślisz? Zgadzasz się z nimi? Odblokuj swoje nastawienie – uwierz, że ludzie zostali stworzeni do komunikacji (no, chyba że jesteś introwertykiem jak Introvert Doodles, wtedy nie mogę ci pomóc 😉 Zacznij mówić i popełniać błędy! Ah no i najważniejsze daj znać pod postem, jaki masz cel, a ucząc się słówek pomyśl i wyobraź sobie jak możesz ich używać!

To dopiero pierwsza część poradnika i zadanie na ten tydzień!
Do zobaczenia w części drugiej. (kliknij, i skorzystaj z wiedzy)

Udostępni post, by również inne osoby mogły lepiej uczyć się języków! 🙂

Reklamy