7 skutecznych nawyków językowych – robię i mówię!

Też masz już dość tego chłodu i szarości? Czekasz na wiosnę z utęsknieniem tak jak ja, i pewnie mówisz sobie… „Jak tylko zrobi się ciepło ruszę z moimi planami językowymi, zacznę uczyć się czegoś nowego”. Mówisz: „Słoneczna pogoda sprawi, że będę mieć motywacje!”

I ja właśnie o tej przeklętej motywacji chciałabym Ci dziś trochę poopowiadać!

Nawyki językowe - covey - angielski (1)

A w zasadzie o jej przeciwieństwie… czyli nawykach! Bo motywowanie się bardzo często bywa niewystarczające…, co innego skuteczne nawyki językowe!

Znasz książkę Stephen R. Covey – 7 nawyków skutecznego działania? Nawyki zaproponowane w tej książce, można bardzo prosto zmodyfikować językowo. Dzięki temu, nie wspierając się ulotną motywacją, uczyć się mówić, pisać i rozumieć angielski czy hiszpański. Buduj nawyki, by latem porozumiewać się z kimkolwiek zapragniesz.

1. Proaktywność

To pierwsza z rad Covey’a – jeśli oczekujesz, że ktoś nauczy Cię języka to oczywiście, każda szkoła językowa, chętnie Ci w tym pomoże. Oddanie odpowiedzialności to niestety również oddanie kontroli. Jeśli weźmiesz proces nauki w swoje ręce, postępy zobaczysz znacznie, znacznie szybciej. Nie mówię, by rezygnować z pomocy nauczyciela. Nauka w grupie językowej też ma wiele plusów. Ale 2 godziny w tygodniu to naprawę za mało! Tak długo, jak będziesz oczekiwał od kogoś, że nauczy Cię języka, tak długo nie będziesz się nim posługiwał dobrze. Inicjatywa i zaangażowanie to pierwszy krok, by robić coś lepiej!

Przejmij kontrolę nad nauką, codziennie staraj się otaczać językiem w taki sposób, jaki lubisz najbardziej: piosenki, czasopisma czy grupy językowe! Jeśli nie wiesz, czego chcesz się nauczyć, dajesz informacje swojemu mózgowi, że nie jest to dla Ciebie ważne! Więc mózg będzie ignorował próby takiej nauki! Brzmi znajomo? Czysta logika! Mózg lubi zaangażowanie!

Język to nie rozdział 1, 2, a potem 3 w podręczniku! Język to świadoma i celowa interakcja!

Be motivated to take charge of your own learning!

2. Zaczynaj z wizją końca…

Wizualizacja… czyli wyobrażanie sobie efektu końcowego to naprawdę potężne narzędzie językowe. To nie bujanie w obłokach a uświadomienie sobie, w jakim celu wkładam wysiłek, przychodzę na zajęcia, odrabiam pracę domową. Co chcę lub potrzebuję osiągnąć? Nowe umiejętności językowe wymagają wysiłku oraz czasu, cel zazwyczaj jest dość odległy… a jeśli w ogóle o nim nie myślisz to porażka gwarantowana. Polecam moim uczniom, by planowali sobie oficjalne egzaminy jak FCE lub realne wyjazdy zagraniczne, na których wykorzystają zdobyte umiejętności. Jeśli wiemy, gdzie konkretnie zmierzamy, czyli jaki mamy cel, jesteśmy zdolni do większego wysiłku!blur-1868449_960_720

Dla mnie jako lektorki najgorsi są uczniowie, którzy nawet sami nie płacą za kurs, są roszczeniowi i nie mają, żadnej wizji i potrzeby angielskiego – męczą się oni, męczy się cała grupa. Brak wizji męczy bardziej niż codzienne wykonywanie ćwiczeń!

If you don’t know where the top of the mountain is and you can’t visualize yourself reaching it, you probably won’t make it to the top.

Pomyśl, co chciałbyś osiągnąć już na początku nauki. Czy twoim celem są jedynie wakacyjne rozmówki czy egzamin? To wizja końca wzmocni twój nawyk codziennej pracy!

3. Rób najpierw to, co najważniejsze

Wizja to dopiero początek, teraz czas na działanie. Odpowiednie nastawienie jest najważniejsze, ale nawet ono nie zdziała cudów, czas ruszyć mięśnie i szare komórki. Nauka języka zabiera czas, nauka języka powinny zabierać Ci ten czas codziennie.

Co jest najważniejsze, jeśli chodzi o język? Osłuchanie się! Znajdź podcasty jak 6minutes English lub proste audiobooki, których będziesz słuchać np. idąc na lekcje angielskiego. Możesz nawet wgrać sobie płyty dostępne do twojego kursu na telefon. Wymaga, wysiłku? Oczywiście… ale jest to najskuteczniejszy nawyk! Ta najważniejsza rzecz to czas! Znajdź czas na czynności, które sprawią, że twoja wizja końca ma szansę stać się realna! Zacznij aktynie szukać kontaktu z językiem!

I make sure I put in the effort necessary to achieve my goal, my vision

audiobook-3106986_960_720

4. Myśl w kategoriach wygrana – wygrana

Bardzo często, szczególnie na początkowych poziomach, uczniowie nie są zadowolenie z siebie, nie chcą rozmawiać na zajęciach grupowych, czują, że jeszcze nie są perfekcyjni. Zdradzę Ci sekret, ja ucząc już ponad 10 lat, też robię błędy!
Czym jest zatem to myślenie win-win? Warto pamiętać, że każdy nawet najmniejszy kontakt z językiem jest dla Ciebie na plus. Jako dorosły uczący się języka obcego, wychodzisz, ze swojej strefy komfortu. Komunikacja, która do tej pory była prosta w ojczystym języku, staje się praktycznie niemożliwa! Na moich zajęciach uczniowie mówią zawsze! Wiem, że może na początku nie czują się komfortowo, ale tylko w taki sposób (przełamując bariery dyskomfortu) uczą się najlepiej.
To właśnie sytuacja wygrana-wygrana, za każdym razem, gdy aktywnie lub pasywnie otaczamy się językiem obcym, zbliżamy się do zwycięstwa i osiągnięcia celu! Czyli każda, nawet najeżona przeszkodami i brakiem zrozumienia sytuacja językowa to Win!

Nawyków jest Steven’a Covey jest 7, ale dziś zostawiam Ci te 4…

Warto budować nowe nawyki na wiosne…

Warto budować nawyki językowe! Pozdziel się nimi z kimś komu brakuje już motywacji! I działamy! Marzec 2018… czas start! Wakacje 2018? Jezykowy sukces 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s