Noworoczne postanowienia językowe – co zmienić by tym razem zadziałały?

Już za tydzień Święta, potem Sylwester i Nowy Rok… wszyscy robią postanowienia! Wśród statystyk „postanowień” od lat w czołówce plasuje się „Nauczę się języka obcego”. Angielski staje się naszym celem… chcemy ruszyć z kopyta i nagle zdajemy sobie sprawę, że nie wiemy jak! Stajemy przed dylematem co zrobić i jak to ugryźć?

postanowienia noworoczne język angielski on-line nauka

Podam Ci już dziś, jeszcze przed gorącym okresem postanowień, kilka pierwszych kroków, które na pewno dodadzą ci tempa. Zacznij już dziś, a za parę miesięcy, z dumą zaobserwujesz językowe efekty swoich działań. Już w lutym, jadąc na zimową przerwę, będzie Ci łatwiej komunikować się za granicą!

6 kroków, które przybliżą Cię do celu językowego!

“Z językami, wszędzie jesteś w domu.” – Edward De Waal

  1. Zainspiruj się!

Jeśli nie możesz zabrać się do realizacji postanowień to albo się boisz, albo brakuje Ci iskry, a efekty wydają się zbyt odległe. Zacznij od językowego weekendu, o którym pisałam tutaj. Nie podchodź do nauki języka „szkolnie”, nie zaczynaj od gramatyki. Jest coś co lubisz (muzyka, gotowanie, make-up, samochody), o czym możesz posłuchać po angielsku? Pomoże Ci Youtube oraz TEDTalks. Spraw by język przyjemnie Ci się kojarzył, nad gramatyczną poprawnością możesz popracować później – osłuchaj się i zainspiruj, wtedy cel językowy będzie Ci bliższy!

  1. Zacznij zdobywać wiedzę!

Zaplanuj codziennie chwilę na zdobywanie wiedzy po angielsku z interesującej Cię dziedziny. Polecam gotowanie (kliknij a znajdziesz się na stronie z przepisami po ang.), bo instrukcje podawane są powoli, w zrozumieniu pomaga też to, że widzimy, co się dzieje. Wiedza językowa to NASZCZĘŚCIE nie tylko gramatyka! Jeśli potrzebujesz gramatyki, unikaj podręczników – w Profi Lingua oferuje kurs, który bazuje na gramatyce, ale ubrany jest w aktywne konwersacje. Zdobytą wiedzę, należy jak najszybciej wykorzystać, wtedy zapamiętywanie reguł przyjdzie nam łatwiej! Pamiętaj: krok po kroku, ale zawsze aktywnie [konwersacje] – wykorzystuj tę wiedzę, którą zdobywasz!

“Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposób myślenia o rzeczach” ‒ Flora Lewis

3.Zadbaj o umiejętności!

Początkujący kurczowo trzymają się reguł gramatycznych, potrzebują ich jak tonący oddechu. W taki sposób nigdy nie nauczysz się pływać – języka również się tak nie nauczysz! Należy zanurkować, czyli aktywnie dążyć do nabywania umiejętności. Język angielski jest wiecznie żywy – going to zmienia się w gonna, a liczba akcentów jest ogromna! Nie możesz bać się błędów i sztywno trzymać zasad. Eksperymentuj z językiem, mów i daj sobie prawo do błędów – to one wskazują drogę dalszego rozwoju językowego. Moim kursantom daje umiejętności – a właściwie cały czas sami je ćwiczą, odpowiadając na miliony moich spontanicznych pytań:

  • What three words best describe you?
  • Where did you go last weekend? What did you do?
  • What was the last time you worked incredibly hard?

4. Pokaż się innym – nawiązuj relacje

Język to komunikacja, dlatego warto znaleźć partnera językowego i tu sposobów jest wiele. Nasz mózg niewiarygodnie szybko chłonie wiedzę od drugiego ludzia – czy to nauczyciela, kolegi z klasy, a najbardziej w atmosferze zabawy i braku przymusu. Nawet będąc w Polsce, masz dostęp to środowisk, gdzie mówi się wyłącznie po angielsku. Pisałam o grupach English MeetingToastmasters oraz mojej grupie Whatsapp do nawiązywania „relacji językowych” 😉 Uczę na kursach grupowych, bo uwielbiam atmosferę grup 6 – 8 osobowych, które dyskutują po angielsku.

Planuje zorganizowanie grupowych konwersacji Skypezapisz się na listę zainteresowanych, a gdy podopinam ostatnie szczegóły technologiczne zaproszę Cię na bezpłatne zajęcia.

5. Pamiętaj o chwili relaksu

Angielski to nie przykry obowiązek – nie stresuj się.

Angielski może pomóc Ci się wyciszyć. Skorzystaj z tej PLAYLISTY.
Czasami niezwykle dobrze jest zrobić coś zupełnie bezsensownego, ale zabawnego.

casadecriRobiąc głupie rzeczy z entuzjazmem, otwieramy się na świat, a język obcy pozwala nam zobaczyć jaki różnorodny ten świat jest. W 2017 zostałam królową spontaniczności i na 6 miesięcy wyjechałam do Brazylii uczyć dzieciaki angielskiego – czasem ta językowa otwartość może zaprowadzić nas bardzo daleko!

Dla mnie relaks to improwizacja i muzyka – polecam LyricsTraining, gdzie można ćwiczyć język w tekstach piosenek.

Angielski otacza nas z każdej strony a źródeł relaksu jest wiele – jeśli masz inne sposoby na relaks i improwizację z językiem, podziel się nimi w komentarzu, niech skorzysta jak najwięcej osób!

6. Znajdź dla siebie KURS

Kiedy już zrobiłeś podpunkty od 1 – 5 i jesteś pewny, że angielski to nie tylko kolejny wpis do twojego CV, to warto pomyśleć nad kursem. W internecie można znaleźć ogrom wiedzy językowej i właśnie z tego powodu polecam Ci kursy – czy to ON-LINE, czy stacjonarne w szkole językowej. Paraliż decyzyjny związany z nadmiarem źródeł językowych często powoduje, że nie realizujemy postanowień. Na kursie twoje postępy są zaplanowane – to czy osiągniesz efekty, zależy oczywiście tylko i wyłącznie od Ciebie (Do your homework, my students! 😉 Jest jednak osoba – lektor, która dba o to, by dostarczyć wiedzy i, na tej podstawie, budować twoje umiejętności. Brzmi jak plan?

Osoby ze Śląska zapraszam oczywiście do moich grup w Katowicach (wspaniały dojazd, zajęcia przy dworcu). Odezwij się na brave.abator@gmail.com a ja zaproponuje Ci zniżkę w Profi Lingua

Mam nadzieję, że dzięki tym radom, bez problemu spiszesz swoje cele językowe na 2018 i co ważniejsze – zaczniesz je naprawdę realizować!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s