Pomysły na zabawy po angielsku z dzieckiem – dla zmęczonego rodzica, który nie musi znać dobrze angielskiego!

Ponieważ uczę nie tylko dorosłych, ale również dzieciaki, to śledzę kilka blogów parentingowych. Dominujący na nich temat? Pewnie się już domyślacie – zmęczenie! Nie jest łatwo być rodzicem, wymagania są ogromne, czasu mało a poziom energii nie zawsze wystarczający, by spędzić z dziećmi ‘quality time’ czyli wartościowy czas!

brave family rodzina angielski zabawy

Taki wartościowy czas, a do tego po angielsku, wcale nie musi być męczący – może być związany z poleżeniem sobie, na podłodze czy sofie! Nie wierzycie? Oto 9 sprawdzonych pomysłów na to, jak zainteresować dziecko językiem angielskim i sprawić, by razem z naszymi małymi ‘monsters’ się go uczyć!

By zainteresować dzieci, warto stosować język obcy podczas zabaw – wiedzą o tym lektorzy kursów językowych, a rodzice, bardzo ważny wzór dla dzieci, również mogą pomóc. Wcale nie musisz znać angielskiego, odpoczynek edukacyjny gwarantowany!

1. Dead Indian [martwy Indianin] – to zabawa proponowana przez Lawrence J. Cohen – autora takich książek jak „Rodzicielstwo przez zabawę” czy „Nie strach się bać– dzieci uwielbiają się ruszać – rodzic staje się pokonanym przeciwnikiem Indianina, którego zadaniem jest odśpiewanie zwycięskiego okrzyku, to Indianin więc oczywiście po angielsku! Słowa nie muszą mieć większego sensu, warto zastosować nazwy kolorów, które zna każdy dorosły i każde dziecko! Zachęcamy dziecko, by wydawało radosne okrzyki, właśnie po angielsku – z jakimkolwiek słowem, które pamięta i przyjdzie mu do głowy! A mu leżymy, odpoczywamy 😉 i inspirujemy dziecko do odkrywania języka i eksperymentowania z nim!

2. Masseur [masażysta] – kontakt fizyczny jest dla dziecka bardzo ważny. Oto lista kanałów YouTube gdzie znajdziesz piosenki po angielsku, do których twoje dziecko może zrobić Ci relaksacyjny lub bardziej dynamiczny masaż :

Super Simple – czyli proste i kolorowe pisenki dla każdego

The Singing Walrus – czyli śpiewający mors i jego przyjaciele – moc zabawy

The Kiboomers – dużo piosenek właśnie dla rodziny!

Poznajecie słownictwo – słuchając piosenki o pogodzie czy zwierzętach – ruchy mogą być ilustracją piosenki. Jest to ciekawa alternatywa dla czasu, jaki dzieci spędzają przed telewizorem, bo czas przed ekranem również można wykorzystać na naukę i zabawy z rodzicami – wystarczy dodać szczyptę języka angielskiego.

3. Back painting – to alternatywa zabawy w masażystę, wtedy gdy już znamy słownictwo w obcym języku. Kładziemy się na plecach [oh, zasłużony odpoczynek] a dziecko kreśli nam jakąś rzecz na plecach – zgadujemy co zostało narysowane, oczywiście po angielsku. Dzieci uwielbiają zgadywanki, a ponieważ ćwiczymy pojedyncze słowa, poznane wcześniej w piosenkach, to nawet nie znając angielskiego, jesteś sobie w stanie poradzić! Dzieci w wieku szkolnym zainteresowane literami na pewno z chęcią napiszą nam na plecach cały alfabet!

Wakacyjny alfabet po angielsku – w parku wodnym!

Alphabet song – wersja podwjna, również jak czytamy litery w słowach

We are the alphabet – prosta piosenka, która daje możliwości nazywania słów na daną literę

twarz angielski malowanie dzieci4. Crazy Hair Day – pozwól dziecku pobawić się we fryzjera „hairdresser” – jeśli jesteś rodzicem dziewczynki, to zapewne twój dom jest pełen kolorowych spinek i gumek – zakup takich to również nie jest ogromny wydatek – warto znaleźć takie z obrazkami zwierząt lub kształtami. Dziecko samo może zaprojektować ci fryzurę, opisując jakich kolorów i kształtów używa lub ty (jeśli czujesz się językowo na siłach) możesz prosić o konkretne językowe szaleństwo na twojej głowie!

5. Make-up – każda mama zna trochę angielskiego, jeśli stosuje kosmetyki – możemy posłuchać piosenki o częściach twarzy jako wprowadzenia – również odpoczywając na kanapie. Potem, najlepiej za pomocą farb do twarzy, przypomnieć sobie słownictwo (eyes, mouth, nose itp.) pozwalając dziecku użyć naszej twarzy jako zeszytu ćwiczeń – brzmi jak szalony pomysł? Być może, gwarantuje jednak, że takiej lekcji językowej twoje dziecko raczej szybko nie zapomni 😉 !

6. Doctor, doctor – włosy i twarz już była więc teraz kolej na kolejne części ciała – przy tej zabawie rodzic również może sobie poleżeć, znając słowa open (otwórz), shut/close (zamknij), up (w górę), down (w dół) oraz kilka części ciała, dając dziecku coś na kształt stetoskopu, kilka bandaży i udając wpadek jesteśmy w stanie przygotować 30-minutową (lub nawet dłuższą) powtórkę językową!
Polecam piosenki:

Body parts song – mówimy o ‚moich’ częściach ciała, przyjazna melodia

My body – poruszamy całym ciałem razem z potworami

Head, shoulders … – głowa, ramiona, kolana… – coraz szybciej!

children- angielski-podłoga

7. Jump [skakanie] – dzieci uwielbiają wszystko, co związane jest z ruchem i manipulowaniem swoim ciałem. Alternatywą dla zabawy w doktora, będzie bardziej aktywna (oczywiście dla dzieci, bo rodzic powinien sobie odpocząć) wersja, gdy rodzic jest przeszkodą leży i się nie rusza, którą dziecko ma pokonać. Znając słowa jump over (przeskocz), skip (przeskocz na jednej nodze) oraz części ciała możemy dawać dziecku zadania jak pokonać przeszkodę – tu liczy się wasza kreatywność i to ile odpoczynku potrzebujecie 😉 Dziecko może skakać wolno, szybko, wysoko, z rękami w górze, z zamkniętymi oczami 😉 – a jeśli ma rodzeństwo, to opcje są nieskończone!

8. Cook [kucharz] – tym razem pobawimy się słownictwem związanym z jedzeniem – warto obejrzeć piosenki Yum,yum food i fruit song. Przygotowujemy poznane przekąski, rodzic lub dziecko zamyka oczy i smakuje, co zostało podane przez kucharza z dalekiego kraju. Wszelkie zabawy, w których dziecko wciela się w postać to okazja na to, by przekonać je do użycia języka obcego – nie jest sobą więc stosuje inny język! Możemy ćwiczyć pojedyncze słowa lub pytania. Is it… ?

9. Flashlight journey – kolejnym trikiem, by zainspirować dzieci do użycia języka obcego, oprócz wcielania się w postać, jest motyw podróży, który można zastosować do każdego poznanego słownictwa – wybieramy się w podróż i nazywamy po angielsku rzeczy, które widzimy na swojej drodze. To może być zabawa aktywna, na spacerze czy porządkując pokój malucha. Jeśli jesteś zmęczony, wieczorem, stosując rekwizyt, jakim jest latarka, możecie robić cienie na ścianie i zgadywać jakie zwierzęta czy przedmioty znajdujecie w podróży!

dzieci angielski postać braveJeśli chcesz, by twoje dziecko z entuzjazmem uczyło się języka, warto pokazać mu, że angielski jest ciekawy i potrzebny. Twoje dziecko na pewno zna już wiele słów, ale poza kursem językowym nie ma jak ich używać. Zachęcam do wieczorów językowych, bo nawet kiedy jesteś zmęczony, korzystając z pomysłów zabaw, dasz dziecku szansę by codziennie używało języka angielskiego, w zabawie, czyli wtedy kiedy jest to dla niego bardzo ważne!

Martwisz się o swoją wymowę? Tak, masz rację wymowa jest ważna, dlatego korzystaj z piosenek lub z mojego ulubionego słownika diki.pl

Jeśli post pomógł Ci, podziel się nim z innymi rodzicami, inspirujmy dzieci do nauki języka angielskiego 🙂 

Brave – lektorka języka angielskiego

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s