Irregular verbs — coś dla mówiących „Ja tego nigdy nie zapamiętam!” – czasowniki nieregularne

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana — napisał, bardzo dawno temu, Heraklit z Efezu. Jeśli śledzicie Spontaniczne Pytania, to wiecie, że uwielbiam cytaty i złote myśli. Języki są tworzone przez ludzi, którzy komunikując się, grają bardzo często w „głuchy telefon” i właśnie tak powstają wyjątki od reguły, czy zmiany w wymowie/pisowni 😉 Steven Pinker, który zajmuje się językami na Harvardzie, porównał powstanie czasowników nieregularnych właśnie do zabawy w „głuchy telefon” – ‘chinese whispers’ po angielsku!Spontaniczne Pytania-brave-angielski-keep-calm


Czasowników nieregularnych w języku angielskim jest ponad 180! Nie, nie jest ich wcale dużo, jeśli uświadomimy sobie, że język angielski ma ponad milion słów! Dobrą wiadomością jest również to, że kiedyś było ich więcej, ale po prostu zniknęły lub zostały zmienione na regularne! Większość czasowników stosuje się do zasady dodawania końcówki –ed w czasie przeszłym i past participle – tak zwanej trzeciej formie! Każdy z czasowników regularnych działa na zasadzie tego schematu np. I work, yesterday I worked. I play, yesterday I played!

[zwróć uwagę na wymowę czasowników z końcówką –ed, z mojego lektorskiego doświadczenia wynika, że być może wymawiasz, je źle – I hope not!]

Większość czasowników dnia codziennego jest jednak nieregularnych – dlatego warto się ich uczyć!

  • Come – came – come – przyjść
  • Go – went – gone – iść
  • Eat – ate – eaten – jeść
  • Drink – drank – drunk – pić
  • See – saw – seen – widzieć

Są to czynności, które wykonujemy codziennie!

Jak się uczyć, aby się nauczyć?

1. Przegrupowanie

Znacie alfabetyczne listy czasowników nieregularny z końca podręcznika? Uczenie się alfabetyczne jest jednym z najmniej skutecznych! Mimo że nie ma żadnej reguły co do tworzenia czasowników nieregularnych, niektóre z nich mogą zostać zebrane w grupy o podobnym wyglądzie:

  • czasowniki, które pozostają takie same
  • czasowniki o 2 formach takich samych
  • czasowniki zakończone na – en: spoken, woken

Ucząc korzystam z tego podziału – kliknij! Polecam stworzyć również swoje!

2. Zacznij od pierwszego

Uczenie się języka jest procesem! Nawet jeśli dopiero zaczynasz, to wiesz, że czasowników nieregularnych nie unikniesz, szczególnie że związane są z podstawowymi czynnościami! Uczenie się kilkudziesięciu na raz jest naprawdę denerwujące. Dla odmiany, warto dopisywać sobie do swojej listy po kilka, które pojawiają się w rzeczach, które czytamy. Za każdym razem, gdy widzisz czasownik, którego nie znasz, od razu sprawdź, jak zachowuje się w innych czasach i dopisz go do listy natychmiast!

3. Najczęstsze najpierw

To kolejna alternatywa dla listy alfabetycznej, na której na początku możesz znaleźć np. abide czy broadcast, których raczej szybko nie użyjesz! Zacznij zapamiętywanie od tych, które spotyka się najczęściej. Proponuje: say, go, come, know, get, give, become, find, think, see!
Znasz już ich formy w drugiej i trzeciej formie? Jeśli nie, to przynajmniej wiesz, od czego zacząć zaraz po przeczytaniu tego posta!  🙂

4. Granie wspomaga zapamiętywanie

Jeśli jeszcze nie poleciłeś tego bloga znajomym, to teraz jest na to szansa! Uwielbiam wyszukiwać dla moich uczniów miejsca w Internecie ułatwiające naukę – dzięki temu mogą zwiększyć czas z angielskim a ze mną konwersować! Oto kilka gier/miejsc w internecie ułatwiających zapamiętanie czasowników nieregularnych:
British Council – quiz z czasownikami nieregularnymi
Macmillan Dictionary – gra koło czasowników nieregularnych
Quia – gra dla jednego lub 2 zawodników

Nie masz internetu? Graj w zapamiętywanie! Stwórz dwie talie kart z czasownikami nieregularnymi, rozłóż je przed sobą i znajdź pary! Proste, ale bardzo, bardzo skuteczne! Za każdym razem, gdy odwracasz kartę, czytaj ją na głos! Zaangażowanie ręki, ucha i języka w proces zapamiętywania naprawdę go przyśpiesza!

5. Zdania

Tak, ja też uczyłam się czasowników nieregularnych w 3 słupkach ale moim uczniom to zdecydowanie odradzam! Język to komunikacja, więc nie pojedyncze słowa a zdania! Jeśli chcesz poznać formy i zastosować je w zdaniu, polecam uzupełnienie czasownikami następującego zdania:

 I am [czasownik z ing], what you [II forma] and they haven’t [III forma] yet.
– I am eating, what you ate and they and they haven’t eaten yet
– I am reading, what you read and they haven’t read yet *pamiętajcie o innej wymowie!

Czasami what lepiej zastąpić where
– I am swimming, where you swam and they haven’t swum yet

Jest to jedno z moich ulubionych ćwiczeń językowych! Słowa w kontekście zapamiętamy zawsze dużo lepiej. Użyj kreatywności, im dziwniejsze zdanie, tym dłużej zostanie w głowie! Warto tworzyć rymy czy całe historie. A może: I see the bee, I saw the snow but I’ve never seen a bee in the snow!

How do you do it is up to you, as long as it helps you to remember verb forms!

6. Piosenki i YouTube

O tym, że YouTube jest świetny, aby uczyć się domu już wiecie! Czasowniki nieregularne na YouTube również dość łatwo znaleźć. Moje 3 rekomendacje:
FluencyMC – czyli rapujemy do płynności językowej
Adorable cat video – koty poprawiają humor, mogą być też nauczycielami języka
Schoolhouse Rock – a może piosenka z kreskówki?

 

Mam nadzieję, że pomogłam! Znasz kogoś, komu zapamiętywanie słówek i czasowników nieregularnych spędza sen z powiek? Zainteresowały Cię, wyszperane przeze mnie dla Was, ciekawe miejsca internetowe do nauki języka? Podziel się moim blogiem z kimś, kto uczy się języka. Każde nowe polubienie jest wielką motywacją 🙂
Chcesz mnie poznać, zacząć mówić po angielsku i jesteś ze Śląska? Sprawdź Speech Masters Toastmasters Katowice – może taki, praktyczny rodzaj nauki języka Cię zainteresuje!

 

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Irregular verbs — coś dla mówiących „Ja tego nigdy nie zapamiętam!” – czasowniki nieregularne

  1. Pingback: Zrozumienie przychodzi z działania… zacznij od mówienia! – Be Brave

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s