Razem na szczytach komunikacji – czyli Toastmasters w Bielsku

Jako Brave lubię uczestniczyć we wszystkich
inicjatywach których celem jest otwartość, Spontaniczne-pytania-be-brave-angielski-komunikacja-Toastmasterswartość słowa mówionego i spontaniczność. Właśnie z tego powodu jestem sympatykiem klubów Toastmasters – organizacji, która promuje ideę komunikacji i wystąpień publicznych. Spotkania są otwarte dla wszystkich, a członkowie mogą ćwiczyć wystąpienia publiczne oraz zawsze liczyć na merytoryczną ocenę swojej prezentacji. Organizacja działa za sprawą swoich członków i sympatyków a jej siłą są właśnie osoby zaangażowane, ludzie którzy za cel stawiają sobie komunikację, ludzie tacy jak ja.

Your communication skills can make you or break you!

Ponieważ, wartością Toastmasters są ludzie, spotykają się oni na konferencjach, warsztatach i urodzinach – urodzinach klubów. W miniony weekend swoje drugie urodziny świętował klub Toastmasters na Szczycie z Bielska Białej.

Kto nie był niech żałuje bo prelegenci zaprezentowali najwyższy poziom właściwy doświadczonym Toastmasterom, a tort dla uroczego, bielskiego dwulatka był przepyszny. Organizacja Toastmasters o zasięgu międzynarodowym (sama brałam udział w wydarzeniach w São Paulo, Brazylia i Malmö, Szwecja) działa na terenie całej Polski, dlatego w sobotę w Bielsku spotkały się reprezentacje: Krakowa, Wrocławia, Opola, Poznania oraz nasza katowicka!

Spontaniczne-pytania-be-brave-angielski-toastmaster-sao-paulo
Oranizacja Toastmasters działa również w Brazylii, w dzienniku podróżnika temat ‚focus’ – Klub Vila Olimpia, Sao Paulo

 

Sobotnie Toastmasterowe lekcje dla wszystkich:

Pierwsza prezentacja: Cel i charakter przemówienia – zwróciła uwagę na to, że przekaz ustny w skomputeryzowanym społeczeństwie jest jedną z ważniejszych umiejętności. Kacper Biłozor zaprezentował dobrze znany Toastmasterom model komunikacji oparty na nadawcy, odbiorcy, komunikacie i kontekście – zwracając uwagę, iż zależność każdego z tych elementów może wpływać zarówno pozytywnie jak i negatywnie na przekaz. Co jeśli rozmawiamy z kimś w kontekście restauracji w której ktoś został porzucony lub wyśmiany – odbiór naszego przekazu będzie z góry zdominowany przez emocje jakie odbiorca wiąże z danym miejscem!

Spontaniczne-pytania-be-brave-angielski-komunikacja-na-szczycie-bielsko
Happy Birthday Mistrzowie Toastu – dekoracja sali drugie urodziny Na Szczycie

Moim ulubionym momentem prezentacji było przeciwstawienie słowa desperacja słowem inspiracja oraz przedstawienie inspiracji jako wypadkowej 3 składników: najpierw należy dostarczyć słuchaczowi informacji – trafiając do jego logiki, następnie dodać odrobinę emocji i empatii aby był on w stanie utożsamić się z tą informacją, ostatnim elementem jest perswazja czyli nakłonienie do działania. Inspirowanie nie będzie jednak możliwe jeśli nasze wystąpienie publiczne, czy nawet kontakty ze znajomymi nie uwzględnią tych 3 składników: informacja, emocje, wpływ! Jeśli zabraknie tych 3 składników łatwiej o desperacje niż inspiracje!

Don’t leave a mess, leave a message!

Toastmasterzy wytykają sobie czasem błędy ( nazywamy to oczywiście feedbackiem 😉 i powyższy cytat pokazuje jeden z nich, jak zapewniał nas Kacper. Wiele mówi się o tym, że sukces zależy od nastawienia. A dobre nastawienie to informacja dla samego siebie (którą potem przekazuje się słuchającym) o tym po co coś robimy! czyli o zamierzonym efekcie działań czy słów. Nawet najlepszym Toastmasterom zdarza się nie pamiętać aby sposób prezentowania treści dostosować do zmiany (efektu) jaki chcemy wywołać w naszym słuchaczu. Jak zwykle wpadamy w pułapki ego, chcemy się wygadać zapominając, że ludzie słuchają nas tylko po to aby znaleźć w tych słowach coś dla siebie! Empatycznie budując naszą mowę tak aby wiedzieć jak ta komunikacja ma ubogacić nie nas a naszych słuchaczy powinno stać się celem dobrego mówcy!

Spontaniczne-pytania-be-brave-angielski-oddech-na-szczycie-bielsko
Część prezentacji Violetty Zając

Organizacja łączy specjalistów z różnych dziedzin – są wśród nas również logopedzi – którzy potrafią wziąć ( nie braść 😉 nasze słowa na warsztat. Violetta Zając w swojej ponad 30 minutowej mowie typu seminarium – jeden z projektów zaawansowanego podręcznika – zaprezentowała nam typowe wyzwania, które stoją przed użytkownikami języka polskiego. Tę (nie tą)  prezentację – ważne uwzględnienie zbieżności końcówek – zapamiętam głównie z jej praktycznego, warsztatowego charakteru, oprócz wielu informacji dostaliśmy również zestaw niezbędnych ćwiczeń dykcji i oddechowych przydatnych każdemu mówcy. Więcej informacji logopedycznych można dostać na stronie zegartiktaka.pl

Bielskie spotkanie zostało zorganizowane pod hasłem podróż odkrywcza do nowego spojrzenia i taka na pewno była wycieczka naszej 5 osobowej reprezentacji katowickich Toastasterów. Oprócz mów i warsztatów nasi bielscy koledzy zadbali o sporą dawkę gier improwizacyjnych budowanych na problemach które możemy doświadczyć w podróży – bo Toastmasters to nie tylko nudne prelekcje. Siłą ludzi którzy budują to organizacje jest na pewno ich otwartość, wiedza i chęć zainteresowania innych magią słowa. Ja bardzo dobrze czuje się w takim towarzystwie, a Ty? Jeśli odpowiedziałeś ‘tak’ możesz wyszukać klub w swojej okolicy za pomocą tej wyszukiwarki.

Ja zapraszam serdecznie na spotkania w Katowicach, do zobaczenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s