Robię głupie rzeczy z entuzjazmem … dlaczego warto spróbować improwizacji na scenie i w życiu!

Od początku roku minęło już prawie 50 dni. Ten post pozwoli Wam jeszcze przed oficjalnym początkiem wiosny odnaleźć wiosenna energię, kreatywność i pewność siebie. Dni są zdecydowanie dłuższe, ludzie, którymi się otaczam, mają zdecydowanie więcej energii … w Brazylii skończył się karnawał,  w Polsce kończą się ferie… Dziś i przez kolejnych kilka wpisów chciałabym podzielić się z wami zasadami improwizacji i zachęcić do udziału w zajęciach. Spontaniczne-pytania-be-brave-angielski-purple-improwizacja

Kilka słów na temat improwizacja które zaraz się tu pojawi pochodzi z książki Improvisation for the Spirit – Katie Goodman.

Na scenie można zmagać się z podobnymi trudnościami co w normalnym życiu, a ponieważ sytuacje są wyimaginowane, nie dotykają tak bardzo naszych emocji, co daje przestrzeń na przemyślenia i zastanowienie się nad naszymi reakcjami. Osoby odgrywające scenki improwizacyjne, gdy dopiero zaczynają, bardzo często ze sobą współzawodniczą, ponieważ to aktorzy w danej chwili decydują co zrobią, potrafi ujawnić się charakter dominujący jednostki.

Ja robię głupie rzeczy z entuzjazmem (bawię się improwizacją) po to aby:

– pobudzić swoją kreatywność i szybko reagować

– wyśmiać mojego wewnętrznego krytyka

– nauczyć się ‘odpuścić’ i zaufać (sobie i innym!)

– wyjść ze strefy komfortu i czasem zaryzykować

– działać tu i teraz i na tym się koncentrować

– być spontaniczną i otwartą na możliwości – wyjść ze słoika!

Są to dla mnie niewątpliwe plusy gier improwizacyjnych, które wypracowały we mnie postawę ułatwiającą uczenie się nowych rzeczy a szczególnie języka oraz pomogły mi zrozumieć lepiej moich uczniów!

Scenki improwizacyjne uświadamiają początkującym jak trudno skupić się a jak łatwo stracić koncentracje. Aby zagrać improwizacyjnie należy zaufać drugiej osobie, podążać za nią, licząc się z tym, że nasze dobre pomysły mogą nie zostać podchwycone czy zrozumiane oraz cały czas reagować na zachowanie drugiej osoby i dostosowując swoje słowa, czy czyny do jej reakcji.

Spontaniczne-pytania-be-brave-angielski-skill-improwizacjaZasadą numer jeden improwizacji jest bycie tu i teraz, przygotowują do tego znakomicie rozgrzewkowe gry improwizacyjne. Ich głównym celem jest skupienie naszej uwagi tylko i wyłącznie na obecności w miejscu gdzie się znajdujemy, bez uciekania myślami. Każde rozkojarzenie skutkuje zazwyczaj śmiesznymi sytuacjami. Związane jest to z zasadą numer 2 – moją ulubioną – pozwól na błędy i nie oceniaj! Improwizacja uczy nas być spontanicznymi i otwartymi na to, co dzieje się dookoła. Dzieje się tak głównie dlatego, że błędy nie są krytykowane, błędy nie istnieją… jeśli ktoś nie odczyta należycie naszych intencji, zazwyczaj powoduje to gromki śmiech publiczności, co związane jest ze zwiększeniem dynamiki.

Gry improwizacyjne nastawione są na dostrzeganie i pobieranie informacji z otoczenia, co wzmacnia kooperacja członków zespołu. Jeśli słuchamy innych i dzielimy się pomysłami, budowane sceny stają się żywe i entuzjastyczne. W wielu przypadkach związane jest to z podjęciem ryzyka, często należy zaufać samemu sobie oraz całemu procesowi tworzenia.

Jeśli chcesz aktywnie uczestniczyć w improwizacji istnieją dwie rzeczy, które należy zostawić za drzwiami. Po pierwsze przestań koncentrować się na przeszłości… „Ojej, jakie głupstwo przed chwilą powiedziałem!”. Jeśli zaczniesz użalać się w swojej głowie, to natychmiast stracisz kontakt z rzeczywistością i przestaniesz budować. Po drugie, pozbądź się głębokiego przywiązania do swoich racji i tego, jak scenki powinny wyglądać. Jeśli wejdziesz na scenę jako osoba, a ktoś z zespołu zacznie traktować cię jako zwierzę, po prostu wczuj się w sytuację! Działaj szybko, ale odpowiednio do wskazówek, które dają inni! To, czego uczą gry improwizacyjne to zaufanie, że w każdej sytuacji zajdziemy w swojej głowie odpowiednie zachowania i reakcje, co jest wyznacznikiem pewności siebie!

Wielkim plusem improwizacji jest to, że nikt nie oczekuje perfekcjonizmu – ponieważ scenki dzieją się tylko raz. Każdy z nas ma w sobie tego wewnętrznego krytyka wymagającego perfekcjonizmu, szybkość, z jaką dzieją się scenki, nie daje mu dojść do głosu, cokolwiek stworzysz jest ok, jeśli potrafimy się odpowiednio zrelaksować i zaangażować entuzjastycznie to, co powstaje, potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Spontaniczne-pytania-be-brave-Agata-bator-improvizacja-gory
My ćwiczyliśmy gry improwizacyjne w górach, było spontanicznie!

To, że improwizacja nie posiada sztywno wyznaczonych ram, nie znaczy, że nie wyznaczamy celu. Zawsze należy określić, jakich osiągnięć chcemy od naszego bohatera, tylko w ten sposób nasza historia będzie mogła ruszyć do przodu. W tym aspekcie improwizacja bardzo nawiązuje do życia, gdzie również należy zastanowić się w którą stronę kierować naszą energię. Aktorzy improwizacyjni używają tych samych technik, które sprawdzają się w realnym życiu do nawiązania kontaktu. Szczerość i autentyczność naszych działań plus otwartość na to, co dzieje się dookoła powoduje stworzenie więzi z widownią. Autentyczność związana jest z odrzuceniem strachu czy wstydu oraz zwróceniem uwagi i wsparciem tych, którzy budują scenkę z nami.

Zapraszam was na te zajęcia improwizacyjne w mojej okolicy (Katowice)

Wydarzenia w Krakowie

Wydarzenia na Śląsku

Spontaniczne-pytania-be-brave-angielski-try-improwizacja

 

 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Robię głupie rzeczy z entuzjazmem … dlaczego warto spróbować improwizacji na scenie i w życiu!

  1. Pingback: To może zadziałać i spróbuje tego! – czyli przeczytaj jeśli chcesz więcej spontaniczności na wiosnę! – Be Brave

  2. Pingback: Nieocenione, wakacyjne prezenty dla siebie, czyli 9 lekcji z podróży – Be Brave

  3. Pingback: Metodą prób i błędów mów – Poradnik jak się uczyć część 3. – Be Brave

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s